Wesprzyj swój rozwój zawodowy – pakiet obserwacji od rekruterów

Przekonaliśmy wiodącego coacha z popularnego vortalu pracy i kariery szukampracy.pl do opowiedzenia o swoich wnioskach dot. poprawy swojego wizerunku w oczach pracodawców. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak w przybliżeniu prezentuje się list motywacyjny i jakimi środkami go nakreślić. Na stronach internetowych możemy odszukać mnóstwo już przygotowanych szablonów takich listów, jak również sugestii oraz rad mówiących o tym, w jaki sposób poprawnie je ułożyć, jakie informacje w nich umieścić, jak przysposobić oprawę techniczną etc. Niemniej czy rozmyślałeś choć raz przez chwile nad tym, czym tak właściwie jest list motywacyjny, jak wygląda i po co się go pisze?

List motywacyjny stanowi rozwinięcie życiorysu zawodowego, czyli CV. Przyczyną przekazania pracodawcy listu motywacyjnego jest przedstawienie własnej postaci, a więc własnych zdolności, predyspozycji i doświadczenia. Naturalnie w liście motywacyjnym nie wspominamy o wszystkich swoich awantażach. Wynotowujemy jedynie te zdolności, które mogą być przydatne na stanowisku, o które zabiegamy. Tak więc w liście przekazywanym podczas rekrutacji uwzględniamy jedynie najważniejsze konkrety, jako że to właśnie one mogą zyskać uwagę prawdopodobnego pracodawcy podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

W liście motywacyjnym należy uzasadnić, z jakich przyczyn zaciekawiłeś się określonym stanowiskiem i unaocznić, iż to oczywiście Ty w szczególności nadajesz się na jego objęcie. W liście trzeba uzasadnić, z jakiego powodu zabiegasz o tę właśnie posadę w tej właśnie spółce. List motywacyjny ma też dokumentować, że wiesz, czym para się spółka, w jakiej zamierzasz się zatrudnić. Tworząc list motywacyjny, dobrze jest również powołać się na dotychczasowe doświadczenie (o ile takowym możemy się poszczycić), czyli byłe stanowiska, odbyte praktyki, kursy, inne zainteresowania i tak dalej.

Jeżeli już określiliśmy, co wnosi list motywacyjny i jakiego charakteru przyświeca mu cel, warto rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. Dokument ów należy tworzyć komputerowo – tym sposobem będzie klarowny i zrozumiały. Nie powinien przekraczać arkusza A4. Powinien być podzielony na początek, rozwinięcie i część końcowa. Pisząc dyskutowany list, warto pamiętać o oficjalnej formie, wyrażeniach kurtuazyjnych i właściwej edycji pisma (wyrównanie tekstu, pozbycie się wierszy zawieszonych, odpowiednie zastosowanie czcionek etc.).

Co istotne, list motywacyjny przeznacza się dla konkretnego pracodawcy. Tak więc usiłując zdobyć posadę, nigdy nie powielamy „modelowego” pisma, lecz za każdym razem piszemy dedykowany list oficjalny, dopasowany do stanowiska, o jakie się staramy.

Znajdź oferty Praca Warszawa